Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Лісогосподарська діяльність
Охорона та захист лісу
Лісокультурна діяльність
Охорона праці
Фінансово-економічні показники
Рекреація
Природно-заповідний фонд
Нотатки мисливця
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Шкільні лісництва

Учнівське лісництво – це добровільне об’єднання школярів для творчої роботи в лісі – зеленій лабораторії під відкритим небом, де найповніше виражене співіснування біорозмаїття різних форм та видів, де найчіткіше проявляються закони природи.  Це одна із форм зв’язку школи із виробництвом,  який направлений на виховання в дітей любові до природи, вивчення поглиблених знань з природознавчих наук та підготовки майбутніх кадрів.   

З метою зміцнення навчально - матеріальної бази школи та покращення трудового виховання учнівської молоді  на початку 2016 року  на базі  Підмихайлівського  навчально – виховного комплексу І-ІІІ ступенів утворилося учнівське лісництво, яке очолила досвідчена і цілеспрямована  вчитель  біології  Андріїв Марія Василівна.  В лютому місяці між ДП «Калуський лісгосп» та Підмихайлівським НВК було заключено угоду  про співпрацю. Працюватиме учнівське лісництво на базі Підмихайлівського лісництва.

13 квітня в Івано - Франківському обласному центрі еколого - натуралістичної творчості учнівської молоді відбувся щорічний зліт шкільних лісництв загальноосвітніх начальних закладів. Він проводиться з метою активізації участі учнівської молоді в природоохоронній та дослідно -експерементальній роботі в галузі лісового господарства, збереженні біологічного різноманітті лісових екосистем. Програма зльоту включала виставку – презентацію досягнень учнівських лісництв та відкритий захист науково-дослідницьких робіт у лісогосподарській галузі. На обласному етапі конкурсу 12 команд юних лісівників показували свої знання з основ лісівництва, вміння спостерігати за довкіллям, вести дослідницьку роботу та відображати у предметах декоративно-прикладного мистецтва бачення рідної природи.

За словами членів журі, усі учасники показали надзвичайно високий рівень підготовки.  А також було  зазначено, що науково-дослідницькі роботи, опрацьовані шкільною молоддю досить різноманітні. Головний же акцент у кожній із них поставлено на збереження навколишнього  природного  середовища. Цього року  Калуський район представляла  команда  новоутвореного  учнівського лісництва Підмихайлівського  НВК, яка  отримала  позитивні відгуки  про свій  дебют від членів журі  та керівництва Івано – Франківського ОЦЕНТУМ.

За підсумками конкурсу лідерство одержала команда юних лісівників Росільнянського учнівського лісництва (Богородчанський район). Друге місце посіло Пнівське учнівське лісництво (Надвірнянський район), третє – Козаківське учнівське лісництво (м. Болехів).

Найкращу науково-дослідницьку роботу представила Мартинюк Ірина із Пнівської ЗОШ Надвірнянського району, яка досліджувала лікарські дикоростучі рослини  в  урочищі «Ділок»  Надвірнянського  лісництва.

Учень Підмихайлівського  НВК Калуського району Гебура Богдан  зайняв  почесне третє місце  з дослідницькою роботою на тему «Дослідження фіто різноманіття Підмихайлівського  лісництва»

В травні 2016 року  призери захищали честь Івано - Франківщини  на Х всеукраїнському зльоті юних лісівників  на базі закладів освіти та лісгоспів  Черкаської області.

Проведення таких профорієнтаційних конкурсів допомагає покращити і популяризувати роботу учнівських лісництв, розвивати співпрацю між ними та лісогосподарськими підприємствами. Проте, найголовніше завдання – це формування екологічної культури особистості у підростаючого покоління. Необхідність функціонування шкільних лісництв підтверджена багаторічним досвідом. діти не просто вивчають основи лісівництва за партами, а й у польових умовах під керівництвом спеціалістів беруть участь у створенні лісових культур, збирають насіння основних лісоутворюючих порід, спільно зі своїми наставниками беруть участь у різноманітних природоохоронних акціях.  Складно не відзначити ентузіазм цих дітей та їхню відданість лісівничій справі.

Цьогорічне обласне змагання учнівських лісництв вкотре підтвердило практичну спрямованість таких гуртків.

5.png

 Учні Завадківського шкільного лісництва разом з керівництвом лісгоспу та районною владою під час закладки дендрарію до 20-ї річниці незалежності УкраїниЗ ініціативи обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді і за підтримки обласного управління лісового та мисливського господарства намагаються відродити учнівські лісництва. Сподіваємось, що освітяни  будуть націлювати учнів на те, що служіння і збереження природи – найвища і почесна місія на Землі. Важливе значення має не лише поширення природоохоронних знань, прищеплення любові по природи, а й виховання наполегливості, допитливості, працелюбності, кмітливості, спостережливості та почуття відповідальності за все те, що відбувається навколо. В процесі спілкування природа дає дітям можливість відчути, наскільки цікава і корисна їхня праця. В учнівських лісництвах виховна робота поєднується з дослідницькою та творчою працею у лісі.
 

5.png

Протягом двох днів 26-27 січня цього року в Івано-Франківську активно співпрацювали лісівники та педагоги області задля вдосконалення своїх вмінь та навичок у сфері лісової педагогіки – навчання про ліс у лісі для різних цільових груп населення. Такий семінар-тренінг став другим за чергою з трьох семінарів-тренінгів, що проходять в рамках проекту FORSOC: Ліси для суспільства – ліси без бар‘єрів, організованих агентством сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» для лісівників та педагогів Львівщини, Івано-Франківщини та Закарпаття. Метою цієї зустрічі стало ознайомлення українських лісівників та педагогів, які працюють за напрямком 

екологічної або лісової освіти дітей шкільного віку,з концепцією та підходами лісової педагогіки у Словаччині, а такожрозповсюдження досвіду, передача знань, напрацювань та практичних навиків роботи з дітьми та іншими цільовими групами у сфері навчання про ліс.

Лісова педагогіка як концепція виховання і освіти громадськості про лісові екосистеми і взаємозв‘язки між людиною і лісом, розкриває ці знання у цікавій ігровій формі, що задіює всі органи чуття, дозволяє робити відкриття, спостереження та дослідження природи, і, таким чином, краще їх відчути, зрозуміти та запам'ятати. Одним з важливих навчальних підходів лісової педагогіки є «ГОЛОВА – РУКИ – СЕРЦЕ», тобто збалансоване використання завдань, які націлені на розвиток інтелекту і пам‘яті людини (голова), формування і аналіз емоцій та почуттів (серце) та закріплення практичних навичок і вмінь людини через роботу з лісовими матеріалами (руки).

Необхідною умовою навчання в лісовій педагогіці є сам ліс, оскільки у процесі навчання він є одночасно метою, предметом, середовищем дидактичним інструментом навчання.

Протягом двох днів семінару-тренінгу тренери з ГО "Форза" розповідали, демонстрували і, залучивши до активної практичної роботи усіх учасників, реалізовували різні вправи, ігри, заходи і дії, які можна ефективно використовувати у виховній роботі з дітьми. Учасники тренінгу, яких було понад 35 осіб, таким чином практично відпрацювали більше десяти різних вправ, серед яких: «шишкофон», «лісова брама», «правила поведінки в лісі», вправи з бамбіно-хусткою, «як росте ліс», «кажани і метелики», «павутиння взаємозв‘язків», «органи чуття», «книга своїми руками», мистецтво з лісових дарів, «побажання лісу», зворотний зв‘язок та інші. 

Окрім різноманітних теоретичних та практичних вправ, тренери  представили учасникам  досвід Словаччини та Закарпаття у організації

і проведенні Свята Лісу – події, що має на меті привернути увагу суспільства до лісу, розбудувати діалог між лісівниками та громадськістю, навчити, розповісти і показати напрямки роботи лісівників, найрізноманітніші аспекти лісового господарства.

Також тренери продемонстрували учасникам свої допоміжні інструменти та матеріал, які вони використовують під час занять лісової педагогіки, багато з яких дуже прості, часто зроблені власними руками речі: лісова мандала, палітра, дерев‘яні дощечки з літерами (для складання кросвордів), пазли, матеріали з лісу (гілки, плоди тощо), коробочки з різними ароматами, мішечки з різними лісовими матеріалами, мотузка, прищепки, вирізані картинки з тваринами та птахами, тощо.

На завершення семінару-тренінгу учасники одним словом мали визначити, що їх вразило, привабило під час семінару. Більшість відгуків стосувалися самої лісової педагогіки, яка сподобалась учасникам за інтерактивність, задіяність усіх, взаємодію, динаміку, доступність, мотивацію, співпрацю, соціалізацію та активність. Під час підведення підсумків було зазначено, що головним рушієм в лісовій педагогіці залишається людина, педагог, від якого залежить як діти оволодіють знаннями про ліс та як вже в дорослому житті будуть до нього ставитись.

Додому ж учасники поїхали не тільки з новими знаннями та ідеями, але і з сертифікатом про активну участь та посібником навчальної програми «Лісовий гід», розробленим спеціалістами НЛЦ та перекладеним українською мовою.

Фотозвіт тут: https://goo.gl/photos/ewPimfFt8sxNqHUW6

Стаття про семінар тренінг у Львові тут: http://forza.org.ua/uk/forests-society/yak-lisovi-pedagogi-zi-slovachchi...

Статті про тренінг Лісовий гід тут: http://forza.org.ua/uk/forests-society/slovacki-ta-ukrayinski-lisovi-gidi-proveli-ekskursiyu-dlya-slovackih-ditey

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка