Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Лісогосподарська діяльність
Лісокультурна діяльність
Охорона праці
Шкільні лісництва
Фінансово-економічні показники
Рекреація
Природно-заповідний фонд
Нотатки мисливця
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Охорона та захист лісу

БЕРЕЖІТЬ  ЛІС ВІД  ВОГНЮ!

 Ліс гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку, проте, йому самому потрібна безкорислива допомога. Він не може сам захистити свої багатства або поставити лічильники. Таким «лічильником» повинна бути наша совість. На превеликий жаль, ще є люди, які вважають, що в лісі все дозволено: можна розводити багаття, залишати сміття, ламати дерева, топтати, рвати і знищувати рослинність.

 Їх не турбує те, що на місці розведеного багаття вигоряє не тільки рослинність, а й земля, на якій нічого не росте протягом трьох-чотирьох років. У деяких місцях масового відпочинку на кожному гектарі залишаються до 100 слідів від вогнищ. Навколо них — обламані гілки, пошкоджені вогнем дерева, зарубки і написи на деревах, папір, консервні банки, поліетиленові мішки тощо. У місцях масового відпочинку, зокрема в зелених зонах міст, скрізь чути звуки транзисторів, а тому звірі й птахи тікають звідти, птахи не можуть виводити пташенят. А там, де немає птахів, розмножуються шкідники, які завдають лісу величезної шкоди. Часто до лісу приходять люди, які не знають правил поведінки в ньому. Ось чому велике значення має поширення серед населення, насамперед учнів, знань про ліс. Чим краще знатимуть вони ліс, тим свідоміше любитимуть його, дбатимуть про нього.

 Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі, випалювання сухої  рослинності на полях.

 За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятиліть. Пожежа завдає величезної шкоди навіть тоді, коли вона поширюється лише по землі і не переходить на крони дерев. При цьому горить лісова підстилка, верхній шар грунту, гинуть корисні комахи і мікроорганізми. Вогонь ослаблює дерева. На них нападають шкідники, і з часом дерева гинуть.

У лісі, зокрема в суху погоду, слід суворо додержуватися протипожежних правил. Багаття розкладати дозволяється у виняткових випадках, в сиру погоду лише тим, хто проводить у лісі якісь роботи. Перш ніж розкласти вогонь на галявині, в визначеному для цього місці знімають дернину і відносять її вбік. Якщо грунт торф'янистий, то розводити багаття категорично забороняється, бо це може призвести до підземної пожежі. Ніколи не залишайте багаття без догляду!

Коли потреба у вогні зникає, його гасять, заливаючи водою або закидаючи землею, а дернину кладуть на місце. У суху погоду  рекомендується утримуватися  від  відвідувань хвойних  лісонасаджень.

Необхідно знати, що джерелом пожежі в лісі може стати необережно кинутий сірник або недопалок. Небезпечною може бути і просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка. А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагоряння лісових масивів

Головним в охороні лісів від пожеж є суворе додержання відпочиваючими правил поведінки в лісах, особливо в зелених зонах міст. Усі, хто буває в лісі, повинні знати правила гасіння пожежі. При виникненні низових пожеж вогонь збивають гілками листяних порід, засипають землею, заливають водою, плугами проводять мінералізовані смуги і таке інше. Щоб зупинити верхову пожежу, необхідно зробити протипожежний розрив. Кожен, хто помітить вогонь у лісі, повинен негайно вжити заходів для його гасіння; якщо зробити це власними силами неможливо, слід повідомити лісову, пожежну  охорону, міліцію або найближчу сільську чи селищну  раду. 

Звертаємо увагу громадян на те, що протягом пожежонебезпечного періоду тих, хто не дотримується Правила пожежної безпеки в лісах України, притягують до адміністративної відповідальності (ст. 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Звертаємося до всіх! Перебуваючи в лісі, дотримуйтеся Правил пожежної безпеки! Адже необережне поводження з вогнем може призвести до непоправного лиха!

   Не забувайте: пожежу легше попередити, ніж загасити!

Проблема охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, які вирішуються працівниками лісового господарства всієї України.

Для підвищення рівня пожежної безпеки ДП «Калуський лісгосп» проводить комплекс протипожежних заходів, а саме:

 1. Розроблено  мобілізаційні плани гасіння лісових пожеж  на  2021 рік, які  погоджені в установленому порядку  з відповідними місцевими радами, підрозділами  ГУ  МНС   в  районі  та  затверджені   Калуською  РДА. Мобілізаційні плани  направлені  в  усі  ОТГ та сільські  ради, які  знаходяться  в  зоні діяльності  лісгоспу.

2. Розроблений  комплексний план дій підрозділів  ДП  „Калуський лісгосп” щодо  протипожежного  захисту  лісів, торфовищ  і  сільгоспугідь у  весняно – літній  та  осінній  період  2021 року.

3. Для  покращення  протипожежного  стану  лісів  заплановано   провести ряд  протипожежних  заходів, а саме:

        - створення   мінералізованих  смуг – 6 км

       -  догляд  за  мінералізованими смугами  -  6 км

       -  встановлення  аншлагів  на протипожежну  тематику – 12 шт.

       -  встановлення  шлагбаумів   – 2 шт.

       -  облаштування місць відпочинку  і куріння – 1 шт.

       -  виступи в засобах масової  інформації -  3 шт.

4. Розроблено  інструкції  чергового  по лісгоспу  та  лісництвах, графіки чергувань. Розроблена  схема  оповіщення  та  зв’язку  особового  складу (номери  службових та власних  телефонів  керівників та  відповідальних осіб, службові  телефони керівників та заступників  Калуської РДА, районної  ради, голів ОТГ та сільських рад);

5. Сформовано  добровільні  пожежні  дружини  по  підрозділах  лісгоспу;

6. Проведено  навчання  особового  складу  пожежних  формувань  та  осіб,  які  залучаються  до  гасіння  лісових  пожеж;

7. Розроблено „ Інструкція  про  порядок  взаємодії  пожежно – рятувальних  підрозділів  Калуського РВ  ГУ МНС  та  ДП  „Калуський лісгосп”  під  час гасіння  лісових пожеж  на  території Калуського району”;

8.  В  пожежонебезпечний  період  в  конторі  лісгоспу  та  лісництвах  проводиться  цілодобове  чергування;

9.  Створено запас паливно-мастильних  матеріалів  згідно  нормативів;

10. Постійно проводиться агітаційно - роз’яснювальна робота в засобах масової інформації по правилах пожежної безпеки в лісах;

11.  Поновлено комплектацію пожежного інвентаря.

12.В розпорядженні лісгоспу знаходяться 2 колісні трактори, які обладнані  ємкостями для перевезення води з мотопомпами.

Форма 7

Інформація з охорони лісу від пожеж станом на 01.03.2022 року

Лісни-цтво

Проведення рейдів по виявленню порушників ППБ, шт

Притягнуто до відповідальності, оштрафованоВлаштованоДогляд за мінсмугами, розривами, кмПерекрито позаплано-вих доріг, кмВиставл. наглядної агітації
осібна суму,грнПротипожеж. розривів, кммінералізов. смуг, км
123456789
 - - -----


ОХОРОНА   ЛІСУ

Питання охорони лісів від самовільних рубок перебувають на постійному контролі працівників державної лісової охорони лісгоспу. Основною причиною здійснення незаконних рубок є низький рівень матеріального забезпечення  населення.

Протягом 2020 року лісовою охороною лісгоспу складено 7 протоколів про лісопорушення, з них 9 протоколів на самовільну рубку, ліквідною масою 11,38 м3. Сума нарахованої шкоди становить 117,81 тис.грн. По 7 протоколах суму шкоди відшкодовано добровільно. 2 справу про адмінпорушення направлено в правоохоронні органи.

 Форма 6 

Інформація про лісопорушення станом на 01.03.2022 року

Лісни-цтвоВсього лісопо-рушеньНа суму збитківСамовільні рубки лісуІнші лісопо-рушенняВідшкодовано добровільноНаправлено в правоохоронні органи

Фактич. стягнуто у ДВС

ВсьогоРозглянуто і присуджено судамиВ стадії розгляду
шт.грн.шт.м3грн.шт.грншт.м3грншт.м3грншт.м3грншт.м3грнштгрн
 11054,84- -11054,841-1054,84-  ---   --

 

ЗАХИСТ  ЛІСУ

Захист лісу від шкідників та хвороб – важливий напрямок лісогосподарської діяльності. Він забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу.

Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є впровадження біологічних засобів і методів боротьби із шкідливими комахами та хворобами лісу. Такі засоби боротьби не шкідливі для довкілля. В організації служби захисту лісів наше підприємство співпрацює з Івано-Франківським державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Івано-Франківськлісозахист». Пропаганда захисту лісів здійснюється через працівників державної лісової охорони, інженерно технічного персоналу відділу лісового господарства, природоохоронних та громадських організацій із залученням преси.

При спалахах масового розмноження шкідників застосовуються активні лісозахисні заходи. У ДП «Калуський лісгосп» ліси підприємства знаходяться в належному санітарному стані, у вегетаційний період постійно проводяться лісопатологічні обстеження.

Загальна площа осередків шкідників, хвороб лісу та інші пошкодження в насадженнях ДП «Калуський лісгосп» станом на 01.01.2022 року становить 1723,0 га, в тому числі - хвороб лісу  1723,0 га.

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка